Stavba nízkoenergetického domu triedy A0: Na čo by ste mali myslieť?

Každá novostavba postavená od roku 2021 musí spĺňať kritériá na certifikát energetickej triedy A0. Viete, čo všetko treba vziať do úvahy pri plánovaní stavby? Poradíme vám.

Dátum publikácie - 23.06.2021

Vďaka súčasnému trendu, keď sa aj veľké spoločnosti a inštitúcie aktívne zaujímajú o ochranu životného prostredia, prijala Európska únia legislatívne uznesenie o energetickej kategorizácii novostavieb.

Ako jednoducho zabezpečiť triedu A0? Akú technológiu ohrevu vody zvoliť? Aké sú alternatívy vykurovania, vetrania a chladenia a prečo siahnuť po obnoviteľných zdrojoch energie?

Na všetky tieto otázky vám zodpovieme v článku.

Energetická úspora a kategorizácia

Podľa platnej legislatívy musí každá novostavba postavená od roku 2021 spĺňať prísnejšie kritéria ako doposiaľ. Energetická náročnosť sa skúma pri kolaudácii nehnuteľnosti.

Preto by ste mali na ňu myslieť už pri plánovaní realizácie stavby.

Energetická trieda sa posudzuje podľa primárnej energie. Tu sa zohľadňuje nielen jej dodané množstvo, ale aj zdroj – teda či pochádza z obnoviteľných alebo neobnoviteľných zdrojov.

Aby bol dom zaradený do energetickej triedy A0, musí byť jeho potreba primárnej energie na vykurovanie nižšia alebo rovná 54 kWh/m² za rok. Jednoducho povedané, ide o dom s takmer nulovou potrebou energie.

Tvar stavby a orientácia

Nie je žiadnym tajomstvom, že okrem technológií vám pri znižovaní nákladov na energiu môže výrazne pomôcť tvar domu a orientácia. Viete tak efektívne využiť slnečné svetlo a teplo.

Energeticky najvýhodnejšia je stavba s tvarom kvádra, s dlhšou stranou a veľkou sklenenou plochou orientovanou na juh.

Presklené plochy orientované na juh totiž prispievajú k tepelným ziskom a znižujú tak primárnu potrebu energie na vykurovanie. Pri stavbách rodinných domov je z pohľadu primárnej energie na vykurovanie výhodnejšia alternatíva dvojpodlažného domu ako klasického bungalovu.

Je menej náročná na vykurovanie, keďže je vrchné podlažie čiastočne vykurované podlažím pod ním.

Užite si teplo domova

Zariadiť skutočné teplo domova bez zbytočného plytvania energií nemusí byť zďaleka komplikované. S teplou vodou, vykurovaním aj chladením vám pri nízkej energetickej náročnosti pomôže tepelné čerpadlo.

O princípe jeho fungovania sme už v minulosti napísali komplexný článok. Tepelné čerpadlo je šikovné a kompaktné zariadenie, ktoré na ohrev vody a vykurovanie používa len 25 % zakúpenej elektrickej energie. Zvyšných 75 % čerpá z okolitého prostredia.

Znižujú sa tak emisie a prinášajú možnosť úplnej nezávislosti na fosílnych palivách.

Je pravdou, že primárnym zdrojom energie pre tepelné čerpadlo je elektrická energia s najnevýhodnejším faktorom primárnej energie 2,2 (plyn 1,1, kotol na drevo 0,1). Aj napriek tomu sa vďaka tepelným čerpadlám ľahšie dostanete do energetickej triedy A0.

Ich použitie výrazne znižuje hodnotu primárnej energie na vykurovanie najmä vďaka najlepšiemu faktoru transformácie a distribúcie energie s hodnotou 2,9 (fotovoltika 1,0, kotol na drevo 0,7, plyn 0,9).

Príklad:

Majme mernú potrebu tepla na vykurovanie 10 000 kWh/rok, faktor primárnej energie pre plynový kotol 1,1 a pre tepelné čerpadlo 2,2 a faktor transformácie a distribúcie energie pre plynový kotol 0,9 a pre tepelné čerpadlo 2,9.

Zariadenie Plynový kotol Tepelné čerpadlo
Faktor transformácie a distribúcie energie 0,9 2,9
Faktor primárnej energie 1,1 2,2
Potreba primárnej energie na vykurovanie 10 000 / 0,9 x 1,1 = 12 222 kWh / rok 10 000 / 2,9 x 2,2 = 7 586 kWh / rok

Vidíme, že s použitím tepelného čerpadla dostaneme hodnotu potreby primárnej energie na vykurovanie o 38 % nižšiu ako pri použití plynového kotla.

Nadýchnite sa zhlboka

Ďalšou z dôležitých tém, ktorou sa treba zaoberať, je vetranie. V minulosti, keď domy nemali takú kvalitnú fasádu a používané materiály dobre netesnili, nebola táto otázka natoľko dôležitá.

Aktuálne, vďaka technologickému pokroku, ju však riešiť treba.

Súčasné stavebné materiály tesnia výrazne spoľahlivejšie. Tento fakt je priaznivý v súvislosti so spotrebou energie, no pre zdravie človeka to zďaleka nie je také ideálne.

Riešením je rekuperácia.

Pri klasickom vetraní pomocou otvárania okien nám okrem vydýchaného vzduchu z domova uteká aj teplo. Rozdiel primárnej energie na vykurovanie toho istého domu s prirodzeným vetraním a s riadeným vetraním s rekuperáciou je cca 30 %.

O to ľahšie sa zmestíte do prísnej energetickej triedy A0. Okrem toho budete mať doma vždy čerstvý vzduch s optimálnou vlhkosťou bez peľov a roztočov.

S ľahkosťou sa tak nadýchnete vy a aj vaša peňaženka.

Chlad z tepelného čerpadla?

Môže to znieť zvláštne, no tepelné čerpadlá môžu dom nielen vykurovať, ale aj chladiť. Tepelné čerpadlo typu monoblok, ktoré disponuje funkciou chladenia, zaistí príjemné teploty bez veľkých inštalačných nákladov počas horúcich letných dní.

Ako sme spomenuli vyššie, tepelné čerpadlo získava na svoj pohon väčšinu energie z okolitého prostredia.

Tepelné čerpadlo typu monoblok je tiché a pomerne kompaktné zariadenie. Jeho hlavnou výhodou je, že všetky komponenty, ako ventilátor, výparník, kompresor, expanzný ventil a kondenzátor, sú súčasťou jedného zariadenia.

Viac o tomto riešení sa dočítate v našom staršom článku.

Obnoviteľné zdroje sú budúcnosť

V súčasnosti sa už aj malé deti učia, ako veľmi je dôležité chrániť našu planétu. Využívanie obnoviteľných zdrojov je nevyhnutné nielen pre životné prostredie, ale aj pre našu peňaženku.

To je jeden z dôvodov, prečo by sme sa mali zamyslieť nad svojím postojom. Energetická trieda A0 totiž udáva smer pokroku a jej dosiahnutie je jednoduchšie ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Veríme, že vám k tomu dopomôžu aj naše tipy.