Legionella – žije táto nebezpečná baktéria aj vo vašom bojleri?

Hoci o tom nemusíte vedieť, nebezpečná baktéria legionella môže byť aj vo vašom zásobníkovom ohrievači vody. Aké ťažkosti môže spôsobiť a ako proti nej efektívne bojovať?

Dátum publikácie - 04.10.2022

Veľa domácností využíva pre prípravu teplej vody zásobníkové ohrievače vody. Hoci sú technológie a materiály, ktoré sa používajú na ich výrobu, optimalizované, je potrebné, aby ste sa starali o niektoré nastavenia vášho bojlera.

Mnohé ohrievače vody majú priamo v návode odporúčanie, aby by ste ich teplotu neznižovali pod 60 °C.

Legionella ako neobjavený domáci miláčik

Legionella je vodná baktéria, ktorej sa darí a rozmnožuje sa v stojatej teplej vode. Bola izolovaná z mnohých bežne dostupných zariadení okolo nás, ako napr. bojlerov, strojov na výrobu ľadu, spŕch, fontán, hydroterapeutických bazénov atď.
 
Tento druh baktérie je veľmi citlivý na teplotu. Intenzívne sa rozmnožuje v teplej vode pri
25 – 55 °C.

Životnosť legionelly v závislosti od teploty

Teplota vody Životnosť legionelly
do 15 °C prežije, ale je iba v spiacom štádiu
25 - 45 °C ideálne prostredie pre rozmnožovanie
pri 55 °C umiera za 5 – 6 hodín
pri 60 °C umiera za približne 30 minút
pri 66 °C umiera za 2 minúty
nad 70 °C úplne dezinfekčné prostredie

Horúčky nemajú len legionári

V roku 1976 sa v hoteli vo Philadephii stretli americkí veteráni. Zo stretnutia si títo udatní muži neodniesli iba spomienky, ale 220 z nich odišlo s kašľom, dýchacími ťažkosťami a vysokými teplotami.

Lekári nesprávne diagnostikovali infekciu ako zápal pľúc a liečili ju penicilínom.

Problémom však bolo, že liečba nezabrala a až 34 veteránov zomrelo na legionársku chorobu, čo sa vtedy, samozrejme, ešte nevedelo. Pretože penicilín pri nej nie je účinný.

Príčina legionárskej choroby bola objavená až v roku 1977. Ide už o spomínané záškodníčky legionelly, ktoré útočia na pľúca človeka. Baktérie sa z vody do organizmu človeka dostanú najčastejšie vdýchnutím vody rozprášenej vo vzduchu.

Ochorenie je sprevádzané symptómami podobnými ťažkému zápalu pľúc, ako:

  • horúčka,
  • kašeľ,
  • dýchacie ťažkosti,
  • celková slabosť.

Tak trochu iný zápal pľúc

Aj keď názov legionárska choroba znie historicky, toto ochorenie zúri aj v súčasnosti. Každý rok sa v USA objaví nových 22-tisíc prípadov. To však ani zďaleka nie je všetko, pretože legionárska choroba je často nesprávne interpretovaná ako zápal pľúc.

V USA býva diagnostikovaných približne 2,4 miliónov zápalov pľúc za rok, z toho 18-tisíc sa neskôr ukáže ako legionárska choroba. Odhaduje sa, že reálny počet infekcií legionellou je až 600-tisíc.

Táto štatistika už stojí za to, aby ste si pozreli, či je váš bojler nastavený správne.

Čo je nové v Michigane?

Okrem legionárskej choroby môže táto dotieravá baktéria spôsobiť aj takzvanú pontiacku horúčku. Bola pomenovaná podľa mesta Pontiac v Michigane, kde bola prvýkrát diagnostikovaná.

Prejavuje sa horúčkou, triaškou, bolesťou svalov a hlavy. Má veľmi krátku inkubačnú dobu 1 – 3 dni. Pre jej rýchly priebeh nebýva často vôbec identifikovaná.

Zatočte s legionellou vo vašom bojleri

Hoci u nás v STIEBEL ELTRON neustále pracujeme na modernizácii produktov, niektoré nastavenia bojlera sú vo vašich rukách. Aj keď sa priemerná domácnosť nemusí pri ohrievačoch vody do 400 litrov pri bežnom používaní obávať, odporúčame pravidelné prehriatie bojlera nad 60 °C, aby ste predišli rozmnožovaniu škodlivej legionelly.

Toto odporúčanie je vysoko vhodné najmä pri dlhšej absencii ohrevu (napr. dovolenka).

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Technický špecialista, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Email: alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk