Ako si vybrať zásobník teplej vody? Poradíme vám
Zásobníkový ohrievač vody, ľudovo známy ako bojler, je obľúbeným riešením domácností už celé desaťročia. Môže za to vysoký komfort teplej vody aj na relatívne slabých elektrických rozvodoch. Má však menší výkon, a teda aj istenie. Ako sa zorientovať v ponuke a vybrať si správny zásobník? Poradíme vám.
Dátum publikácie - 17.03.2021
Zásobníkový ohrievač vody je spotrebiteľom známy najmä pod pojmom bojler. Výraz pôvodne pochádza z angličtiny a v slovenčine sa udomácnil najmä pre svoju krátkosť.
Elektrický bojler je druhou alternatívou použitia elektrického ohrievacieho telesa, ktoré v roku 1924 vynašiel Dr. Theodor Stiebel. Odvtedy toto riešenie prešlo mnohými zmenami. V článku sa budeme venovať aj im.
Z akých typov zásobníkov si môžete vybrať?
Moderné zásobníkové ohrievače vody sa vyrábajú v niekoľkých prevedeniach. Vo všeobecnosti ich môžeme rozdeliť na:
- závesné a stacionárne (z hľadiska umiestnenia v interiéri),
- tlakové a beztlakové (z hľadiska nádoby na vodu),
- elektrické, kombinované a s nepriamym ohrevom (z hľadiska zdroja tepla).
Maximálny komfort za nízku cenu
Najväčšou výhodou zásobníkových ohrievačov vody je to, že zaistia maximálny komfort teplej vody, a to bez ohľadu na silu rozvodov. Keby sme si to ilustrovali na príklade, výkon rýchlovarnej kanvice 1600 W ohreje 200 litrov vody za takmer 8 hodín.
V domácnosti preto nepotrebujete zvyšovať hodnotu hlavného ističa. Inštaláciou nenarastú ani paušály za istič.
Ako majiteľ zásobníka tiež oceníte možnosť využiť špeciálnu sadzbu elektriny. Zásobník vďaka pomalému nabíjaniu cez noc vytvára zásobu vody, ktorá následne pokryje odberové špičky (počas rána a večer).
V prípade kombinovaných bojlerov je najvýhodnejším druhým zdrojom tepelné čerpadlo. Vodu totiž ohrieva za asi tretinu ceny (v porovnaní s elektrickým ohrievacím telesom).
K nesporným výhodam našich zásobníkov patrí aj ich slovenský pôvod – boli totiž vyrobené pod Tatrami. Vyznačujú sa tak vysokou kvalitou a energetickou úspornosťou.
Samozrejmosťou je tiež individuálny servis a starostlivosť o zákazníka.
Výber obmedzuje hmotnosť
Nevýhodou zásobníkov je to, že ich obmedzuje hmotnosť. Do úvahy preto treba vziať nosnosť stien a závesných systémov. Obvykle majú objem do 200 litrov.
Keď máte záujem o väčší zásobníkový ohrievač vody, siahnite po stacionárnom riešení umiestnenom na podlahe.
Pri beztlakových bojleroch by ste mali brať na vedomie, že musia byť pripojené k špeciálnej beztlakovej výtokovej batérii. Môžu tiež zásobovať výhradne jedno odberné miesto.
V prípade tlakových bojleroch podobné obmedzenie neexistuje. Tieto riešenia sa pripájajú prostredníctvom tlakových výtokových batérií.
Kľúčová je denná spotreba vody
Pri počítaní dennej spotreby vody by ste mali vychádzať z počtu osôb v domácnosti. Do úvahy by ste však mali vziať aj samotné vybavenie.
Odpovedzte si preto na nasledovné otázky:
- Koľko členov má vaša domácnosť?
- Koľko máte detí?
- Aké staré sú vaše deti?
- Ako často sa sprchujete, resp. napúšťate vaňu?
Priemerná denná spotreba na osobu sa odhaduje na 40 – 50 litrov. Každá domácnosť je však iná a preto sa môže konečná spotreba líšiť.
Pri výbere vhodného zásobníkového ohrievača vody sa preto neváhajte obrátiť na skúseného odborníka, ktorý vám pomôže vybrať riešenie na mieru.
Moderné zásobníky sú inteligentné
Najnovšie technológie a inovácie sa týkajú aj zásobníkových ohrievačov vody. Mnohé z nich sú v súčasnosti vybavené regulátormi s elektronickými displejmi, ktoré dokážu predikovať budúcu spotrebu tepla.
Jediné, čo k tomu potrebujú, je spotreba z predchádzajúcich dní.
Moderné zásobníky tiež výborne spolupracujú s fotovoltikou, kombinované riešenia dokonca s tepelným čerpadlom či termickými solárnymi panelmi. Odber energie je tak minimálny a úspory o to väčšie.
Zásobník je preto komfortný spôsob prípravy teplej vody nielen v rodinnom dome, ale aj na chalupe.