Rekonštruujete dom a uvažujete o lokálnej rekuperácii? Máme pre vás tipy
Rekuperácia prinesie vašej domácnosti vetranie bez tepelnej straty. Získate tak čerstvý vzduch a zároveň ušetríte až 30% nákladov na faktúrach za teplo. Málokto však vie, že lokálna rekuperácia sa dá nainštalovať aj do hotového domu. Aké sú jej výhody a na čo treba myslieť?
Dátum publikácie - 06.12.2022
Vďaka kvalitným izolačným a stavebným technológiám sú moderné domy stále vzduchotesnejšie. Chýba im preto prirodzená výmena vzduchu. Na druhej strane, každá nehnuteľnosť potrebuje dýchať a otváranie okien v súčasnosti nie je dostatočné.
Problém vyrieši rekuperácia.
Prečo riadené vetranie s rekuperáciou?
Každý človek denne vyprodukuje v priemere 2,5 litra vody. Vzniknutú vlhkosť treba odvetrať a zároveň vymeniť vzduch v interiéri. Hoci otvorením okien vpustíte do vašej domácnosti vzduch, jeho kvalita je otázna. Najmä, keď bývate vo veľkom meste alebo v blízkosti cestnej komunikácie.
V zime sa vám do domu nahrnie čerstvý, ale studený vzduch, v lete naopak horúci a s ním aj peľ, prach a nepríjemný hmyz. Vďaka rekuperácii vás žiaden z týchto problémov nemusí trápiť. Výmena vzduchu totiž prebieha v rekuperačnej jednotke.
Rekuperácia je výhodným riešením a kompromisom medzi tepelnou ochranou a potrebou čerstvého vzduchu.
Rekuperácia do hotového domu
V ideálnom prípade riešte rekuperáciu už pri projektovaní nehnuteľnosti alebo počas jej výstavby. Čo však robiť v prípade, keď váš dom dávno stojí?
Poznáme dva typy rekuperácie:
- centrálnu
- lokálnu
Inštalácia centrálnej rekuperácie do postaveného domu je komplikovanejšia. Pri rekonštrukcii preto počítajte s umiestnením rozvodov. Riešením je zníženie stropov, ale to nie je vždy možné, a preto je do hotových domov voľbou číslo jeden lokálna rekuperácia.
Rozdiely medzi centrálnou a lokálnou rekuperáciou
Centrálna rekuperácia vďaka distribučnému systému zabezpečuje prúdenie vzduchu naprieč celým domom. Hodnota rekuperácie je 95 percent, pri entalpickej verzii cca 89 – 91 percent.
Lokálne rekuperačné jednotky od STIEBEL ELTRON dosahujú hodnotu rekuperácie až 89 %. Môžete ich umiestniť aj do hotového domu. Stačí vyvŕtať jednu až dve diery a priviesť elektrinu.
V prípade lokálnej rekuperácie sa vymieňa vzduch v pobytovej miestnosti, v ktorej je jednotka nainštalovaná, prípadne v určitej časti domu.
Kam umiestniť lokálnu rekuperáciu?
Lokálne rekuperačné jednotky spravidla inštalujeme na obvodovú stenu do obývacích miestností a spacích častí domu. Nie sú vhodné do priestorov so znečisteným vzduchom, ako napríklad kuchyňa, kúpeľňa, WC, kde je rozumnejšie použiť odťahové ventilátory a takto sa zbaviť pachov a vlhkosti.
Ak je systém lokálnej rekuperácie navrhnutý správne, nie je nutné mať v každej miestnosti lokálnu jednotku. Keďže miestnosti v dome nie sú hermeticky uzavreté, výmena vzduchu bude prebiehať v celom objeme domu.
Ako pracuje lokálna rekuperácia?
Decentrálne vetranie s rekuperáciou zvyčajne pozostáva z viacerých jednotiek, ktoré sú umiestnené na obvodovej stene. Samotné rekuperačné zariadenie má jeden otvor do interiéru a jeden na vonkajšej strane budovy.
Rekuperácia nasáva vzduch z exteriéru a vháňa ho do interiéru. Zároveň sa znehodnotený vzduch z vnútra domu alebo bytu dostáva vďaka jednotke von.
V strede jednotky sa nachádza výmenník tepla s hliníkovým povrchom, ktorý využíva teplo z odvádzaného vzduchu na ohrev privádzaného vonkajšieho vzduchu. Ak vetranie nie je potrebné, otvory sa automaticky zatvárajú.
Intenzitu vetrania si môžete jednoducho nastaviť. Rekuperačná jednotka VLR 70 L Trend od STIEBEL ELTRON dokáže vetrať priestor rýchlosťou až do 70 m3 za hodinu.
Senzory sledujú vlhkosť vzduchu aj koncentráciu oxidu uhličitého - CO2.
Čo v prípade horúčav alebo mrazu?
Jednotka je vybavená vonkajším senzorom, ktorý zabraňuje zamrznutiu pri nízkych teplotách. Niektoré jednotky musíte pri veľkých mrazoch vypnúť. Pri veľmi vysokých teplotách v exteriéri sa dostáva dnu aj teplý vzduch.
Hoci je výrazne odvlhčený, pre vnútorné pohodlie vám odporúčame disponovať aj klimatizáciou.
Pozor na rozdiely medzi rekuperáciami
Rozdiely medzi rôznymi značkami alebo typmi rekuperačných jednotiek sú najmä:
- v senzoroch,
- hlučnosti,
- energetickej náročnosti,
- efektivite spätného získavania tepla.
Základné senzory kontrolujú iba vlhkosť. Kvalitnejšie sledujú aj kvalitu ovzdušia v interiéri (výpary z chemikálií pri upratovaní, výpary z varenia a iné) a úroveň oxidu uhličitého - CO2.
Pri výbere dbajte na hlučnosť jednotky.
Rekuperácia vás nesmie rušiť pri bežných činnostiach ani počas spánku. Energetická náročnosť je pri všetkých modeloch pomerne nízka. Problémom býva deklarovaná efektivita spätného získavania tepla.
Mnohé jednotky dosahujú najvyššie hodnoty len na začiatku cyklu a efektivita ku koncu klesá.
Ako prebieha inštalácia?
Lokálna jednotka sa inštaluje jednoducho do obvodovej steny domu či bytu. Nie je nutná technická miestnosť ani potrubné rozvody. Potrebujete len vyvŕtať otvor na jednotku a priviesť elektrinu.
Pri rekonštrukcii môžete pomocou kábla nainštalovať ovládanie rekuperácie vedľa vypínačov svetla.
Pri kúpe sa však uistite, aká je minimálna požadovaná hrúbka steny na inštaláciu jednotky. V prípade rekuperačnej jednotky VLR 70 L Trend je to 30 cm. Ak sú obvodové steny hrubšie, rekuperáciu je možné nadstaviť až na hrúbku 55 cm.
A po pridaní teleskopického príslušenstva je možné hrúbku rozšíriť ešte o ďalších 31,5 centimetra.
Vyžaduje rekuperácia údržbu?
Zhruba každých šesť mesiacov sa menia filtre, môžete tiež očistiť kontrolný panel a pohľadom skontrolovať vonkajšiu jednotku.
Rekuperácia: áno alebo nie?
Lokálna rekuperácia je vhodná aj pre novostavby, ale je rozhodne ideálnou voľbou pri rekonštrukcii domu. Navyše dokáže vyriešiť aj lokálne problémy s vlhkosťou. Výhodou sú nízke náklady na inštaláciu.
Potrebujete poradiť s výberom rekuperačnej jednotky? Ozvite sa nám, radi vám poradíme.