Aké hlučné je vetracie zariadenie oproti bežným spotrebičom?

Čoraz viac majiteľov rodinných domov kladie dôraz na dobre zaizolovaný príbytok s efektívnou vetracou technikou. Prečo dáva toľko ľudí vo svojom dome prednosť efektívnemu vetraciemu systému pred vetraním cez okná?

Veľkou výhodou vetracích zariadení je, že ich majitelia dokážu profitovať z nízkych vykurovacích a energetických nákladov a zabezpečiť si vysoký komfort bývania.

Pri riešení izolácie si treba uvedomiť, že čím je hrubšia, tým náročnejšia je prirodzená výmena vzduchu. Ale práve tá je dôležitá, aby sa zabránilo tvorbe plesní a ochránila sa samotná stavba. Okrem toho, ak chýba vetranie, stúpa hladina CO2 – človek sa v dome cíti malátne a je mu nevoľno. „Som zamestnaná, vôbec nemám čas na to, aby som štyrikrát do dňa päť minút vetrala,“ rozpráva vlastníčka budovy Christin Malotke.

„Kto má dobre zabezpečenú izoláciu, mal by aj dobre vetrať,“ tvrdí Christin Malotke. V jej dome sa o príjemný vzduch stará integrálny vetrací systém LWZ. Ako sa žije v dome s touto modernou technológiou?

Christin žije so svojou rodinou v novostavbe v Berlíne. Rodina sa však nechce zrieknuť čerstvého vzduchu. Vďaka sofistikovanému riešeniu sa ani nemusí. LWZ 504 poskytuje intenzívnu výmenu vzduchu bez námahy a pritom efektívne, pretože 90 percent tepla sa z vetracieho systému vráti.

To znamená, že čerstvý vzduch zvonku sa zohreje, až potom prúdi do domu. Vetrací systém pritom získava energiu zo spotrebovaného vzduchu, ktorý prúdi z domu. Je to iné, ako pri vetraní cez okná. Okná sa otvoria, teplo prúdi von a studený vzduch opäť dnu.

 

Kto otvorí okno, vpustí do domu aj hluk z ulice, to vie každý. Akú hlasitosť má vlastne vetracie zariadenie?

„Naše ventily sú v obytných miestnostiach nastavené tak, že ich vôbec nepočuť. A nepočujeme ani zvuk prúdiaceho vzduchu,“ hovorí Christin Malotke a započúva sa. Zvuk prúdiaceho vzduchu v jej kuchyni skutočne nepočuť. V pozadí len ticho bzučí chladnička. Je zariadenie snáď vypnuté?

Blízko prívodného ventilu cítiť na ruke jemný ťah vzduchu, porovnateľný s prúdením vzduchu pri vydychovaní. Vetranie beží. Tiché ako šepot. Aký hlasný je ale integrálny vetrací systém LWZ? „Ťažko sa to opisuje,“ hovorí Christin Malotke a pustí sa do porovnávacieho testu. Hlasitosť vetracieho systému porovná s vysávačom, varnou kanvicou, práčkou či chladničkou.

Vetrací systém je umiestnený v technickej miestnosti Malotkových a zaberá približne jeden meter štvorcový – je to kompaktne zabudované zariadenie. Prístroj sa okrem čerstvého vzduchu dodatočne stará aj o príjemné teplo a teplú vodu pomocou tepelného čerpadla vzduch-voda a zásobníka. Pred zatvorenými dverami sotva počuť nejaké zariadenie, preto Christin Malotke dvere otvorí. Vetrací systém práve beží. Zariadenie bzučí.

 

Vetracie zariadenie LWZ v teste hlasitosti oproti bežným spotrebičom

Poďme sa pozrieť na test hlasitosti oproti spotrebičom používaným počas bežného dňa. Čo je hlučnejšie? Vysávač alebo LWZ? Poďme naspäť do kuchyne. Vysávač nabehne za zvukov hlasného vrčania. „Okej, jasné skóre 1:0 pre LWZ. Vysávač je výrazne hlučnejší,“ zhrnie Christin Malotke s úsmevom. „Pol bodu dostane ešte za to, že vďaka vetraciemu zariadeniu je v dome menej prachu.“ Vetracie filtre zachytávajú prach a v závislosti od hustoty filtra aj pele, ktoré by sa inak dostali do domu.

V pozadí počuť pískať varnú kanvicu. Rozhovor preruší hlasné klokotanie vody. Ďalší bod pre integrálny vetrací systém. „Ani práčka nemôže skórovať proti LWZ. Keď žmýka, je výrazne hlučnejšia“. A chladnička? Christin Malotke sa započúva, zamyslí sa, znovu počúva.

„Keď sú dvere na technickej miestnosti zatvorené, náš vetrací systém vôbec nepočujeme. Chladnička je hlasnejšia. Ak sa postavím priamo pred integrálny vetrací systém a ten beží na vysoké otáčky, potom je chladnička v porovnaní s ním o niečo tichšia. Je to vyrovnané, pretože dvere na technickej miestnosti sú predsa stále zatvorené a cez ventily počas bežných dní vzduch nepočujeme,“ bilancuje pani domáca.

Na konci je bodový stav jasný, vetrací systém v teste hlučnosti obstál. „Dobrý vzduch je tichý, cítime len, že v dome vôbec nemáme dusno. To dnes ukázal test hlasitosti oproti spotrebičom používaným počas bežného dňa.“

Zaujímate sa o čerstvý vzduch vo svojom dome? Ešte viac informácií o našich riešeniach z oblasti vetrania nájdete na: https://www.stiebel-eltron.sk/sk/produkty-a-riesenia/obnovitelne_energie/vetranie.html

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Technický špecialista, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Email: alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk