Priamy vs. nepriamy ohrev vody: Výhody a nevýhody?

O priamom ohreve hovoríme, keď je zdrojom tepla elektrické ohrievacie teleso, ktoré je zabudované priamo v zásobníku. V prípade nepriameho ohrevu je zdrojom vykurovacia voda z plynového kotla, z tepelného čerpadla alebo iného zdroja tepla. Takýto zásobník je vybavený vnútorným rúrkovým výmenníkom, ľudovo známym ako „had“.

Dátum publikácie - 26.08.2020

Nepriamy ohrev: výrazne lacnejší než elektrina

Pri nepriamom ohreve máme jednu veľkú výhodu: teplo z tepelného čerpadla, prípadne zo solárneho systému, kotla na plyn alebo pevné palivá, je lacnejšie než elektrina, a to aj v prípade, keď ju nakupujeme v cenovo zvýhodnenej sadzbe AKU (DD3, DD4).

Keď je v prevádzke základný zdroj tepla pre dom, kotol alebo tepelné čerpadlo, je dobré ohrievať ním aj zásobník teplej vody.

Pri zdrojoch tepla, ktoré nevyžadujú obsluhu (plynový kotol alebo tepelné čerpadlo) sa netreba o nič starať. Všetko riadi regulácia kotla alebo tepelného čerpadla.

Iná situácia môže byť pri kotloch na tuhé palivá (drevo, uhlie), do ktorých je potrebné prikladať. V tomto prípade je vhodné počas vysokej tarify elektriny (HDO) z kotla nahrievať zásobník a v dobe nízkej tarify elektriny iba doplniť teplo, ktoré v teplej vode ubudlo jej odberom.

V minulosti sa nabíjalo elektrinou výhradne v noci. Teda vtedy, keď sa v kotli kúrilo minimálne alebo vôbec.

Dnes je situácia iná.

Vďaka vysokému podielu fotovoltických elektrární môže byť nízka tarifa odblokovaná i počas dňa. Je preto potrebné odpozorovať stratégiu dodávateľa elektriny (spínacie doby sú zvyčajne pre celú oblasť nemenné) a nahriať (aspoň čiastočne) bojler elektrinou skôr než sa spustí HDO.

Tým ušetríme elektrinu.

Priamy ohrev: jednoduchá a lacná inštalácia

Priamy ohrev je veľmi jednoduchý na inštaláciu a obsluhu. Ide o bežný elektrický bojler.

Nevýhodou je vyššia cena tepla, pretože sa priamo rovná cene nakupovanej elektriny, hoci je vo zvyhodnenej tarife.

Lepšie sme na tom vtedy, keď máme na dome fotovoltický systém.

Vodu v zásobníkovom ohrievači vody ‒ bojleri, máme v tomto prípade najlacnejšiu v lete, keď ju elektrinou ohrievame priamo.

STIEBEL ELTRON má v ponuke elektrické a kombinované bojlery, ako aj „čistokrvné“ bojlery s nepriamym ohrevom. Pri kombinovaných bojleroch je jedným zdrojom tepla elektrické ohrievacie teleso a druhým vnútorný rúrkový výmenník tepla.

Väčšina týchto ohrievačov vody sa vyrába vo výrobnom závode pod Tatrami.

STIEBEL ELTRON tak spolu so sesterskou značkou Tatramat pokračuje v dlhoročnej slovenskej tradícii výroby špičkových bojlerov.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Technický špecialista, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Email: alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk