5 tipov, ako na správne umiestnenie tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlá sú ekologické riešenia, ktoré domácnosti zabezpečia vykurovacie teplo v zime, chladenie počas horúcich letných dní a teplú pitnú vodu počas celého roka. Mnohí sa im aj napriek týmto výhodám vyhýbajú. Boja sa totiž zvýšeného hluku. Ako správne umiestniť tepelné čerpadlo, aby nikoho nerušilo? Poznáme odpoveď.
Dátum publikácie - 19.05.2021
Tepelné čerpadlá umožňujú ekologické, efektívne a úsporné vykurovanie, chladenie a prípravu teplej pitnej vody. Hoci sa tieto riešenia tešia čoraz väčšej popularite, stále existujú tí, ktorí pred nimi uprednostnia plynový kotol alebo kotol na tuhé palivá.
Boja sa totiž zvýšenej hladiny hluku, ktorá sa spája najmä s tepelnými čerpadlami vzduch-voda. Dá sa táto hlučnosť eliminovať?
Áno, uprednostnite kvalitné riešenia.
Využite silu prírody a ušetrite
Tepelné čerpadlá sú kompaktné zariadenia, ktoré na svoje fungovanie využívajú obnoviteľné zdroje energie. Ich najväčšou výhodou je, že iba maximálne 25 % tepla pre dom nakúpite vo forme elektriny a zvyšných 75 % získate zdarma z vonkajšieho vzduchu, podzemnej vody alebo zeme.
Ponúkajú vám preto energetickú nezávislosť na fosílnych palivách.
Na trhu si môžete vybrať z troch typov tepelných čerpadiel: vzduch-voda, zem-voda a voda-voda. Výhodám, ako aj nevýhodám jednotlivých riešení sme sa venovali v minulom článku.
V tomto budeme svoju pozornosť venovať správnemu umiestneniu tepelného čerpadla, aby vás nijak nerušilo svojím hlukom.
Čo je zdrojom hluku tepelného čerpadla?
Hlavným zdrojom hluku je v prípade tepelného čerpadla ventilátor. V priebehu hodiny ním totiž prejde 4 – 5 tisíc m³ vzduchu (vzťahuje sa na 10 kW výkonu).
Kľúčové je preto uprednostniť také tepelné čerpadlo, ktoré má kvalitný ventilátor.
Hluk výrazne eliminuje správny pomer medzi veľkosťou výparníka a otáčkami ventilátora. Väčšia plocha výparníka umožňuje použitie väčšieho ventilátora, ktorý si pri nižších otáčkach dokáže zachovať potrebný objemový prietok vzduchu, a tak emituje menšie množstvo hluku do okolitého prostredia.
Výrobcovia kvalitných, moderných tepelných čerpadiel dbajú na nízku hlučnosť aj použitím nízkootáčkových ventilátorov s antivibračnými prvkami.
Pri hlučnosti rozhoduje kvalita
Hladinu zvukového výkonu (hluku) konkrétneho zariadenia nájdete v technickej špecifikácii výrobcu. Táto hlučnosť sa meria jeden meter od vonkajšej jednotky a štandardne sa pohybuje okolo 50 – 60 dB.
Treba však rátať s tým, že hlučnosť ide ruka v ruke s kvalitou tepelného čerpadla. Pri lacnejších variantoch sa stretneme s výrazne vyššou hlučnosťou.
Vďaka moderným technológiám odhlučnenia dosahujú súčasné tepelné čerpadlá také hodnoty hluku ako bežná umývačka riadu. S tým, prirodzene, prichádzajú aj funkcie, pomocou ktorých si jednoducho znížite hluk či zapnete nočný útlm otáčok kompresoru.
Výkon čerpadla, a tým aj hlučnosť, sa dá tiež regulovať pomocou invertera.
Odhlučnenie tepelných čerpadiel je jednou z priorít aj v spoločnosti STIEBEL ELTRON. Už viac ako desať rokov preto využívame vlastné certifikované hlukové laboratórium.
Vďaka tomu sa môžeme pochváliť výnimočne tichými tepelnými čerpadlami, ktoré nerušia majiteľov ani susedov.
Kde umiestniť vonkajšiu jednotku tepelného čerpadla?
Pri umiestnení tepelného čerpadla by ste sa mali riadiť našimi tipmi, ktoré dokážu aspoň čiastočne ovplyvniť jeho hlučnosť.
1. Umiestnite ju čo najďalej od susedných domov
Vyhnite sa inštalácii pod oknami spálne a detských izieb. Platí to aj v prípade susedných domov. Korektné susedské vzťahy sú základom bezproblémového spolužitia.
Tepelné čerpadlo preto neumiestňujte v tesnej blízkosti nehnuteľnosti vašich susedov.
2. Vyhnite sa náveternej strane
Pri situovaní tepelného čerpadla by ste mali brať do úvahy smerovanie prúdu vzduchu. Vzduch by mal prúdiť smerom od steny, čo docielite dodržaním minimálnych inštalačných vzdialeností od stien.
Pri tepelnom čerpadle HPA-O 8 CS Plus je to napr. 200 mm.
3. Využite zelené aj stavebné prekážky
Trávnaté plochy a vysadené rastliny môžu prispieť k zníženiu tvorby hluku. Priame šírenie zvuku je tiež možné prerušiť stavebnými prekážkami – stenami, plotmi, palisádami a pod.
4. Uprednostnite montáž na zem
Pri vonkajšej jednotke tepelného čerpadla uprednostnite montáž na zem. V ideálnom prípade siahnite po 2 samostatných pätkách z murovacích tvárnic, ktoré lepšie prenášajú hluk do zeme.
Dobre vám poslúži aj voľne stojaci betónový podklad. Jednotku je dokonca možné situovať aj na plochú strechu.
Zvýšenú hlučnosť môže spôsobiť aj inštalácia do rohov alebo medzi uzatvorenými stenami. Tieto plochy totiž zvuk odrážajú. Vibrácie môžete redukovať prostredníctvom tzv. silentblokov.
Ide o gumené tlmiace prvky pre uchytenie pohyblivých častí tepelného čerpadla, ktoré absorbujú kinetickú energiu.
5. Poraďte sa so skúseným odborníkom
Keď si neviete dať rady so správnym umiestnením tepelného čerpadla a chcete staviť na istotu, rozhodne sa predtým poraďte so skúseným odborníkom.
Odporučí vám konkrétne riešenie na mieru a odpovie na všetky otázky ohľadom inštalácie či návratnosti konkrétneho zariadenia. Neváhajte preto kontaktovať našich obchodno-technických zástupcov, ktorí sú vám kedykoľvek k dispozícii.