10 spôsobov, ako využiť úžitkovú vodu

Využitie úžitkovej vody je jeden z overených spôsobov, ako ušetriť. Je totiž vhodná pre množstvo činností, pri ktorých zbytočne mrháme pitnou vodou. Prinášame vám 10 jednoduchých tipov, ako na to.

Dátum publikácie - 04.10.2022

Čo je úžitková voda a ako ju získať?

Laicky môžeme povedať, že ide o vodu, ktorá vďaka chemickému zloženiu nie je vhodná na pitie a môže spôsobiť zdravotné ťažkosti. Niekedy je aj takáto voda pitná po prevarení, prevárať však každý liter vody tiež nie je ekonomicky výhodné.

Odkiaľ môžete získať úžitkovú vodu?

Z mestského vodovodu pochádza voda, ktorá je vhodná na pitie. Z vlastnej studne už nemusí byť až taká „chutná“ a dažďovú by asi dobrovoľne nepil nikto. Aj dažďovú vodu však dokážeme efektívne zachytávať.

Hoci nie je pitná, viete ju v domácnosti využiť a znížiť tak spotrebu vzácnejšej pitnej vody.

1. Splachovanie

Splachovať záchod čistou a pitnou vodou je jedným z najväčších hriechov modernej spoločnosti. Liať do záchoda v priemere 8 litrov vody na jedno použitie (keď v niektorých krajinách nemajú k dispozícií ani tie 3 litre, ktoré by mal človek denne vypiť), je zbytočným mrhaním vzácneho zdroja.

Na splachovanie totiž bohato stačí úžitková voda.

2. Zavlažovanie

Okrasné skalky, ovocné sady, zeleninové záhrady. Všetky rastliny potrebujú (najmä v lete) zavlažovanie. Zozbieraná dažďová voda poslúži v prípade, že už niekoľko dní nebol na oblohe ani mráčik.

Rastliny ochotne vypijú aj „nepitnú“ vodu.

3. Umývanie (čohokoľvek)

Auto, špinavé náradie, podlaha, vaňa. 90 % z vecí v našej domácnosti znesie pri umývaní aj dažďovú vodu. Okná, zrkadlá, riad a zuby však radšej zverte do rúk pitnej vode.

4. Sprchovanie

Dažďová voda je mäkká, obsahuje menej minerálov a môže byť vhodná aj pre umývanie vlasov. Aby ste však mohli vodu využiť aj na takéto „citlivejšie“ záležitosti, budete potrebovať aj nejaký spoľahlivý filter.

5. Vykurovanie

Podobný prípad ako v predchádzajúcom bode. Po porade s technikom a drobnej úprave by nič nemalo brániť tomu, aby ste úžitkovú vodu pustili do radiátorov.

6. Kŕmenie zvierat

Či už dáte domácim zvieratám vodu piť, alebo im z nej uvaríte večeru, nemali by ste im nijako ublížiť. Zvieratá sú zvyknuté napiť sa aj z mláky a pri veľkom počte zvierat ušetríte stovky litrov vody mesačne.

7. Bazén

Ak máte čerpadlo s dobrým filtrom, napustite toto leto bazén úžitkovou vodou. Po sezóne (alebo pri výmene vody počas sezóny) môžete vodu opäť využiť – napríklad na umývanie. Len pozor na množstvo chlóru, ktorý by mohol rozožrať povrch čistených vecí.

8. Chladenie

Na slovenských námestiach sa v lete čoraz častejšie objavujú tzv. chladiace sprchy, brány alebo rozprašovače. Keď zmoknete, dažďová voda vám nijako neublíži. Nestane sa tak ani v prípade, keď s ňou prídete do kontaktu počas horúceho dňa na betónovom priestranstve.

9. Stavebné práce

Murujete? Zarábate maltu, betón? Výsledok vašich murárskych zručností sa nijako nezmení, keď použijete úžitkovú vodu.

10. Pranie

Podobne ako pri bodoch 4 a 5, táto činnosť je podmienená zložením vody. Po porade s výrobcom práčky a inštalácii vhodného filtra je však vhodná aj na čistenie nášho oblečenia.

Ako získať úžitkovú vodu?

Dažďové systémy

Systémy na zber dažďovej vody môžu byť veľmi jednoduché (napríklad zber vody do suda) alebo sofistikované (zber vody do objemných nádrží). Podzemné zásobníky sú síce náročnejšie na montáž, ale vedia byť užitočné aj v rámci zásobovania vodou pre celú domácnosť (na už spomínané splachovanie, umývanie podlahy, zavlažovanie a pod.).

Vybudovanie studne

Pri jej situovaní je potrebné preveriť, či je v mieste jej plánovania predpoklad získať dostatočné množstvo vody s vyhovujúcou kvalitou. Nie je výnimkou, že pri domových studniach je voda nielen úžitková, ale aj pitná. Musí to však preukázať rozbor v akreditovanom laboratóriu.

Domáce vodárne s expanznou nádobou

Môžu byť naplnené dažďovou vodou, ale aj vodou zo studne. Už dávno nie sú vhodné iba na miesta, kde nie je k dispozícii vodovodná sieť. Efektívne ich viete využiť aj v bežnej domácnosti.

Dôležité upozornenie

Nebojte sa zainvestovať do kvalitného filtra, vďaka ktorému môžete vodu využiť na množstvo činností. Pred jej použitím si vyžiadajte chemický rozbor od odborníka, ktorý vám jej použitie schváli.

Pri zachytávaní dažďovej vody hrá dôležitú úlohu aj strecha a povrch nádoby, do ktorej voda odteká.

Niektoré materiály nie sú vhodné pre zachytávanie a ďalšiu manipuláciu s vodou. Pri používaní takejto vody sa neodporúča dlhodobé skladovanie – hrozí rozšírenie nebezpečných mikroorganizmov.

Aby ste minimalizovali toto riziko, umiestnite záchytnú nádrž napríklad pod zem, kde je nižšia teplota.

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Technický špecialista, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Email: alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk