5 tipov, ako správne vykurovať

Náklady na vykurovanie – vyúčtovanie

Jesenné obdobie – vonku je chladno, vnútri útulne. Ušetriť energiu v domácnosti v tomto ročnom období je vlastne úplne jednoduché, ak viete, kto vo vašej domácnosti spotrebuje najviac energie. Viete to? Aké máte tipy na šetrenie energie?

Je to váš syn, kto vo vašej domácnosti spotrebuje najviac energie? Alebo vaša dcéra? Sú to elektrospotrebiče ako televízor, vysávač či práčka? Ľuďom napadnú rôzne odpovede pri otázke, kto v ich domácnosti spotrebuje najviac energie.

Iba málokto však vie, že najviac – až 80 % z celkového podielu spotreby energie v domácnosti - pripadá na vykurovanie. Kto chce šetriť energiu, mal by sledovať práve vykurovanie a nespoliehať sa len na kúpu efektívnych spotrebičov a výmenu žiaroviek.

5 odborných tipov, vďaka ktorým zvládnete vykurovaciu sezónu s prehľadom

1. Sledujte svoj vykurovací systém

Výber správneho vykurovacieho systému je základom šetrenia energie. Pokiaľ ide o spotrebu energie a škodlivé emisie, rozdiely sú naozaj veľké.

Tip: Moderné vykurovacie systémy pracujú na základe nových technológií výrazne efektívnejšie než staré vykurovacie kotly. Človek musí tiež brať do úvahy, že počas životnosti vykurovacieho zariadenia výrazne ovplyvňujú celkový rozpočet výdavky na opravu a rastúce ceny energií. Často je potom nové lepšie než staré.

2. Vykurovací systém nikdy nevypínajte

V noci alebo keď nie ste doma, izbovú teplotu znížte, vykurovací systém však nikdy nevypínajte úplne. Miestnosť sa veľmi rýchlo ochladí a vy budete potrebovať veľa energie na to, aby ste ju znovu vyhriali.

3. Zníženie izbovej teploty

Už minimálne zníženie izbovej teploty šetrí energiu. Železné pravidlo znie: každý stupeň ušetrí 6 % energie. Jednoducho to vyskúšajte a nájdite takú izbovú teplotu, pri ktorej šetríte energiu, a zároveň sa cítite príjemne. Izbová teplota 20 stupňov je zvyčajne pocitovo vyhovujúca.

4. Správna vykurovacia krivka

Pozorné sledovanie miestností a toho, či je v nich dostatočne teplo, no nie príliš teplo, vás privedie k správnej vykurovacej krivke a nastaveniu vášho vykurovacieho systému. Lebo v zásade platí, že čím je krivka rovnejšia, tým menej energie zariadenie potrebuje. S nastavením vám ochotne pomôže váš kúrenár.

5. Chcete znížiť aj emisie CO2?

Súčasné nehnuteľnosti často ponúkajú možnosti, ako ich výrazne znížiť. Už pomocou vhodných opatrení na izoláciu obvodového plášťa budovy môžete získať veľa. A ak navyše nahradíte bežný vykurovací systém tepelným čerpadlom, výrazne sa zníži finančný tlak plynúci z klasických zdrojov a zo zdrojov vytvárajúcich emisie CO2 – ropy a zemného plynu.

Ako to funguje? Odborníci overia stavebné podmienky a priestorové pomery a vždy najskôr začnú výpočtom optimálnych rozmerov vykurovacieho zariadenia. Následne vypracujú návrhy ideálnej inštalácie konkrétneho zariadenia.

Tip: Kontakt na odborníka nájdete napríklad na webovej stránke spoločnosti STIEBEL ELTRON.

Nechajte sa inšpirovať aktuálne ponúkaným riešením tepelného čerpadla pre váš domov za atraktívnu cenu. Kliknite tu

Autor článku: Ing. Alžbeta Jendrichovská

Oddelenie zákazníckych služieb, STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

alzbeta.jendrichovska@stiebel-eltron.sk