80l, 100l alebo 120l: Podľa čoho si zvoliť objem bojlera?
Keď uvažujeme o spôsobe prípravy teplej vody pre rodinný dom alebo byt, nemôžeme vynechať zásobníkový ohrievač. Okrem iného preto, lebo na jeho prevádzku môžete získať výhodnú sadzbu elektriny.
Dátum publikácie - 09.09.2020
Čo všetko by ste mali vziať do úvahy?
- domáce zvyklosti pri spotrebe teplej vody: veľkú spotrebu majú vane, vírivky s výmenou vody a veľké (hlavové) sprchy; nezanedbateľná je tiež ostatná spotreba (umývadlá, štandardné sprchové kúty, kuchyňa, pranie a upratovanie),
- počet členov v domácnosti v „špičke” (vrát. návštev cez víkend a pod.),
- typ nehnuteľnosti (rodinný dom, chalupa, záhradný domček a pod.).
Pre konkrétny výpočet je možné použiť normu STN EN 12831-3:2018-01 (06 0237) – Časť 3: Tepelný príkon systémov na výrobu úžitkovej teplej vody a charakteristika potrieb. V nej je stanovená priemerná spotreba 40 litrov na osobu a deň (rodinný dom/byt).
Zahŕňa všetku osobnú hygienu a podiel jednej osoby na domácich prácach (upratovanie, pranie, varenie, umývanie riadu a ďalšie domáce činnosti).
Ujasnite si svoje zvyklosti a potreby
Do úvahy musíme vziať aj individuálne priania a potreby: napríklad na napustenie vane spotrebujeme zhruba 60 litrov vody (s teplotou 60 °C); veľké rohové vane a vírivky majú spotrebu výrazne vyššiu.
Rovnako, ako veľké hlavové sprchy (bežnejšie spotrebujú 50 – 60 litrov vody na jedno použitie).
Keď toto všetko spočítame, získame výpočtový objem zásobníka.
Na základe toho si z katalógu vyberieme najbližšiu veľkosť zásobníka s väčším objemom. Prečo zvoliť tento postup?
Pri využití špeciálnej nízkej tarify elektriny na prípravu teplej vody počas 8 hodín (sadzba D25d, „AKU 8 hodín”) musí mať zásobník objem, ktorý je dostatočný pre celodennú spotrebu. Nemôžeme totiž počítať s dohrevom vody počas dňa.
Pre určenie objemu nepočítame ani s prípadným maximálnym výkonom fotovoltiky. Rátame so zimnou prevádzkou, počas ktorej je výkon výrazne nižší.
Elektrický zásobníkový ohrievač vody – bojler: prednosti a výhody
- elektrina je ľahko dostupná,
- zásobníkový ohrievač spravidla nevyžaduje žiadne stavebné úpravy (na rozdiel od prívodu vzduchu a komína pri ohreve plynom),
- nenáročná montáž,
- výhodná cena elektriny pre akumulačný ohrev vody,
- malé nároky na veľkosť ističa (obvykle stačí jednofázový istič 6A až 10A),
- veľká zásoba teplej vody,
- pri ohreve vody nevznikajú žiadne spaliny (ako napríklad v lete z kotla na fosílne palivá).